Menu

Hodnotenie užitočnosti diagnostických testov (Likelihood ratio pozitívneho/negatívneho výsledku testu, Diagnostic Odds ratio, Diagnostic accuracy, Youdenov index)

P. Slezák(1), I. Waczulíková(2)
1 Ústav normálnej a patologickej fyziológie, Slovenská akadémia vied, Bratislava
2 Katedra jadrovej fyziky a biofyziky, Oddelenie biomedicínskej fyziky, Fakulta matematiky fyziky a informatiky, Univerzita Komenského v Bratislave

Článok nadväzuje na prvú prácu zaoberajúcu sa hodnotením užitočnosti diagnostických testov. V tomto článku zadefinujeme parametre, ktoré sa používajú pri hodnotení výsledkov diagnostických testov a pri porovnávaní výkonnosti rôznych diagnostických testov. Zameriame sa na miery (ukazovatele) využívané pri popise výkonnosti testov s binárnym výstupom t.j. pozitívny/negatívny a okrem už diskutovaných základných indikátorov – senzitivity, špecificity, pozitívnej a negatívnej prediktívnej hodnoty, bližšie rozoberieme ukazovatele: likelihood ratio pozitívneho (negatívneho) výsledku testu, diagnostic odds ratio, diagnostic accuracy a Youdenov index. (V článku používame aj anglické výrazy, pretože slovenské a české preklady nie sú zaužívané, alebo sú nejednotné, čo by mohlo viesť k nedorozumeniam.) Pre úplnosť pripomíname, že pre diagnostické testy, ktorých výstupom je číslo na spojitej škále (napr. rôzne biochemické parametre), existujú aj ďalšie miery výkonnosti a to hlavne ROC krivka (receiver operating curve/characteristics), ktorá má aj v rádiológii časté využitie. V článku budeme pracovať s časťou údajov publikovaných v práci Tempany a kol., v ktorej autori porovnávali hodnotenie klinického nálezu na základe troch rozdielnych rádiologických diagnostických metód – ultrasonografie (USG), počítačovej tomografie (CT) a zobrazenia magnetickou rezonanciou (MRI). Tieto metódy boli použité pri diagnostike a stanovení stagingu rakoviny ovárií (pre detailný opis štúdie pozri3). V stručnosti štúdia zahŕňala 280 pacientok podozrivých z tohto ochorenia a bola zameraná na diagnostikovanie nádoru ovárií a prítomnosť metastáz v lymfatických uzlinách, peritoneu a pečeni. Referenčný štandard predstavovala kombinácia chirurgického a histopatologického nálezu.

To Top